Ciuszki dla maluszka

Bawełniana, dziergana czy muślinowa – jaką czapeczkę wybrać dla noworodka?dka?

Kiedy test ciążowy pokazuje dwie kreski, kobiecie towarzyszą przeróżne emocje. Zazwyczaj jest to mieszanina euforii i radości z nutą przerażenia. Panie zastanawiają sobie jak dadzą radę w nowej roli i czy będą dobrymi mamami. Na szczęście, zanim nimi zostaną, minie kilka kolejnych miesięcy, podczas których na pewno dadzą radę się co nieco przygotować.

Kiedy rozpocząć kompletowanie wyprawki?

Niektóre ciężarne nie mogą wprost doczekać się kompletowania wyprawki. Już od pierwszych tygodni przeglądają strony internetowe z ubrankami dla maluszków, zastanawiając się czy kupić body kopertowe czy wkładane przez głowę lub jaka czapeczka dla noworodka będzie najlepsza. Inne dziewczyny zostawiają kompletowanie wyprawki na ostatnie chwile przed porodem. Najlepiej zacząć kilka miesięcy przed rozwiązaniem, aby mieć spokojną głowę, że rzeczywiście jest się gotowym na przyjście maluszka – przynajmniej w kwestii ubranek i gadżetów.

Czapeczka dla noworodka – ubierać czy nie ubierać?

Jeśli dziecko przychodzi na świat zimą, wiadomym jest, że trzeba zakładać mu czapeczkę – na wyjście ze szpitala czy pierwsze spacerki. W szpitalach, tuż po porodzie, dzieci również ubierane są w czapeczki, mimo iż na salach poporodowych temperatura powietrza jest podwyższona. Dzieje się tak specjalnie po to, aby maluszek nie doznał dużego szoku wychodząc z ciepłego brzucha mamy na zimny świat. Dodatkowo, to przez główkę i stópki ucieka najwięcej ciepła u dziecka. Kiedy dziecko rodzi się latem, wiele mam ma zagwozdkę i zastanawia się, czy ubierać czapeczkę czy nie. Oczywiście, w domu czapeczka dla noworodka urodzonego latem nie jest konieczna. Jednak wychodząc z domu, powinno założyć się na główkę coś co dobrze ochroni przed udarem słonecznym. Małe dzieci są bardzo podatne na tego typu przypadłości.

Bawełniana, dziergana czy muślinowa – jaka powinna być pierwsza czapeczka dla noworodka?

Letnia czapeczka dla noworodka powinna być przede wszystkim przewiewna i wygodna. Nie może cisnąć maluszka, zwłaszcza, że jego ciemiączka są jeszcze nie zrośnięte. Jeśli ktoś decyduje się na czapeczkę z troczkami, powinien pamiętać, aby wiązać je bardzo delikatnie. W upalne dni świetnie sprawdzi się bawełna, len i muślin. Lepiej zrezygnować z wełnianych, robionych na drutach czapeczek a także z tych, które są z włókien syntetycznych. To potęguje pocenie się główki noworodka, która zazwyczaj i tak wydziela wiele potu. Warto wybierać czapki w kolorze jasnym – biele, beże lub pastelowe róże. Ciemne kolory przyciągają promienie słoneczne i szybko się nagrzewają.