tradycje bożego narodzenia

Tradycje Bożego Narodzenia

Grudzień jest miesiącem, który mógł przebiegać tylko pod jednym tematem: tradycje. No bo z czym innym kojarzy nam się ta pora roku?
Zaczęliśmy od książeczek. Rożnych, najróżniejszych. Znalezionych w domu i w bibliotece.
tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia
Czytałyśmy więc o tym czym Święta Bożego Narodzenia są, jak się do nich przygotować i jakie emocje wywołują. A ponieważ moja natura filozofa w takich momentach odzywa się ze zdwojoną siłą – starałam się skupić głównie na przeżyciach duchowych, a o materialnych tylko napomknąć.
Potem oglądałyśmy obrazki, które przedstawiały najważniejsze symbole tego święta. Wiele razy opowiadałam Zosi o tym, co one przedstawiają i dlaczego.
tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia
A przy okazji słuchałyśmy kolęd.
A kiedy uznałam, że w teorii Zosia już wie to, co powinna na ten moment – przeszłyśmy do działań. Pojechałyśmy więc na poznański rynek, aby zobaczyć olbrzymią choinkę oraz stajenkę, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Jezus.
tradycje bożego narodzenia
W domu przygotowałam dla Zosi świąteczne pudełko sensoryczne, w którym znalazł się drewniany Gwiazdor (bądź Mikołaj), brokatowa choinka, słodka laska, szydełkowa gwiazdka, metalowy renifer i kilka innych tego typu zabawek, którymi Zosia bawi się do dzisiaj i których z każdym dniem przybywa.
tradycje bożego narodzenia
Wycięłam choinkę i bombki z kolorowego papieru. Choinkę nakleiłam na kartkę, bombki natomiast naklejała Zosia.
tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia
Naklejałyśmy również naklejki w kształcie gwiazdek, bałwanków i choinek na styropianowe bombki.
tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia
To były świetne ćwiczenia na rozwijanie małej motoryki, a obserwowanie Zosi skupionej na zadaniu – bezcenne! Dlatego postanowiłam zrobić dla niej świąteczne pudełko – sorter. Wydrukowałam rysunek Gwiazdora z wielkim workiem na plecach, który wspólnie pokolorowałyśmy.
tradycje bożego narodzenia
Potem nakleiłam obrazek na pudełko, w worku na prezenty wycięłam dziurki, które okleiłam kolorową taśmą, przygotowałam kulki z filcu i sorter był gotowy.
tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia
Okazał się zabawką, która wciąga do zabawy na wiele minut!!!
Przyszedł czas również na robienie pierników. W tym roku robiliśmy je całą rodziną i dopóki Zosia nie zrozumiała, że surowe ciasto jest przepyszne – bawiliśmy się świetnie!
tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia tradycje bożego narodzenia
Całą rodziną ubieraliśmy też choinkę.
tradycje bożego narodzenia
Na koniec przygotowałam jeszcze dla Zosi proste puzzle – kolorowy, świąteczny obrazek pocięłam na cztery równe części. To zadanie jednak nie było dla niej zbyt interesujące. A może było zbyt trudne?
Oczywiście temat tradycji Bożego Narodzenia będzie nam towarzyszył podczas świąt, aż do Nowego Roku. Nie zamykamy go więc, bo przed nami to, co lubimy najbardziej: przygotowywanie i smakowanie potraw wigilijnych.

1 thought on “Tradycje Bożego Narodzenia”

Dodaj komentarz