Camera obscura dla najmłodszych

W dzisiejszym świecie robienie zdjęć jest dla Maluchów czymś zupełnie naturalnym. Zosia uwielbia być filmowana i fotografowana i nieustannie woła: “mamo, zrób mi zdjęcie!”.
W ramach projektu “Bliżej sztuki” postanowiłam więc pokazać jej troszkę historii fotografii. Zaczęłyśmy od przeglądania naszych albumów fotograficznych i porównywania, co się zmieniło przez te lata.

Camera obscura

Wyciągnęłam potem moje stare aparaty fotograficzne: Smienę, Zenita i Canona. Opowiadałam Zosia jak sama uczyłam się robić zdjęcia. Pokazałam jej gdzie wkładało się kliszę i co to w ogóle jest. Pokazałam jej zdjęcia, które sama wywoływałam w ciemni, którą miałam zrobioną w łazience.

Camera obscura Camera obscura

A na koniec zbudowałyśmy własną Camerę Obscurę z pudełka po butach.

Do zbudowania aparatu otworkowego potrzebne są:

  • pudełko,
  • folia aluminiowa,
  • matowa kalka kreślarska,
  • nożyczki,
  • taśma klejąca.

Pudełko zaklejamy taśmą klejącą z każdego boku, tak by światło nie dostało się przez żadną szparę.
Z jednego boku pudełka wycinamy mały, prostokątny otworek

Camera obscura

Bierzemy kawałek folii aluminiowej i robimy w niej malutką dziurkę. Najlepiej szpilką. W środku kartonika przyklejamy folię aluminiową tak, by zasłoniła cały prostokąt. Na przeciwległym boku wycinamy duży prostokąt. Zaklejamy go od wewnątrz kalką kreślarską i tak powstaje nam matówka, na której będziemy oglądać obraz.

Camera obscura

Teraz oklejamy całe pudełko taśmą tak, by nigdzie nie została szparka.

Przystawiamy nasz aparat pod duże źródło światła i możemy na matówce zobaczyć odwrócony obraz. Warto wziąć małą zabaweczkę o charakterystycznym kształcie i oglądać ją na tle lampy. Oczywiście oglądany obraz jest zawsze odwrócony “do góry nogami”.

Camera obscura

Historia fotografii bardzo się Zosi podobała. Teraz tylko czeka nas jeszcze wyjcie do prawdziwej galerii na wystawę fotograficzną.

Dodaj komentarz

Przewiń do góry